Відповідальність за перевантаження автомобіля

Відповідальність за перевантаження автомобіля

Для вжиття додаткових попереджувальних заходів проти злісних перевантажень, що спричиняють руйнацію доріг, народними депутатами був розроблений і представлений законопроект №6644 «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт». У назві документу дається роз’яснення: йдеться про вимоги дотримання законодавчих норм учасниками руху на дорогах у частині вантажоперевезень та їх ваги і габаритів.

Тепер, якщо буде ухвалений проект вищезгаданого закону, відповідальність у формі стягнення штрафу чекатиме і на вантажовідправників, оскільки саме їх прагнення зекономити на витратах перевезення призводить до перевантажень. Як наслідок – деформація полотна доріг в області спусків чи підйомів, колії на асфальтовому покритті тощо. При цьому усунення недоліків вітчизняних доріг відбувається виключно за кошти бюджету, що наповнюється відповідальними платниками податкових ставок.

Авторами документа про штрафи за перевантаження запропоноване введення у перспективі нових прав для перевізників вантажу автомобілями. У цьому разі, на їх думку, водії матимуть змогу перевірити параметри ваги і габаритів транспорту з вантажем. Відповідно, якщо вантаж перевищуватиме встановлену законом допустиму норму, то перевізник має право, і навіть зобов’язаний відмовити у наданні послуги замовникові. У випадку, коли водієві забажається «не бачити» перенавантаження, він може отримати штраф у розмірі 34 тис. грн. При цьому, відмовляючись від контролю габаритів вантажу і його ваги, або блокуючи роботу пункту контролю, водій також ризикує втратити 34 000 грн. Такою ж сумою стягнення «погрожують» і за виїзд з пункту контролю без відповідного на те дозволу.

Законопроект, серед іншого, передбачає зобов’язання для вантажовідправника керуватися нормами допустимого навантаження і габаритів і надавати вантаж у відповідності з ними. Окремо оговорені й можливі «шахрайські» дії відправника вантажу, коли він з певних причин надає недостовірні дані про габарити і вагу, або примушує вантажити фуру понад норму. Якщо виявиться, що маса вантажу в оформлених вантажовідправником документах одна, а в реальності – суттєво відмінна, то він також нестиме відповідальність, сплативши ті самі 34000 грн.